Úľava od bolesti pohybového aparátu

Odborníci často označujú bolesť ako psychický stav, ktorý vzniká v dôsledku mimoriadne silných a poškodzujúcich účinkov na organizmus. Bolesť má osobitne veľký klinický význam ako symptóm poruchy normálneho priebehu fyziologických procesov v organizme. Patologické procesy v ľudskom organizme sa môžu ohlasovať bolestivými pocitmi ešte pred vznikom vonkajších symptómov ochorenia. Mnohokrát sa proti bolesti užívajú lieky, ktoré však môžu svojim zložením zaťažovať niektoré orgány, najmä pečeň a obličky. Môže sa stať, že pri dlhodobom užívaní ich môžu dokonca aj poškodiť. Odborníci popisujú, že lieky tlmiace bolesť by sa mali užívať najviac 10 dní v mesiaci a  nie dlhšie ako 3 dni po sebe. V poslednom období ľudia často vyhľadávajú aj alternatívne spôsoby tlmenia bolesti ako napríklad použitie výťažkov niektorých bylín, teplé zábaly a iné. Medzi nové prístupy patrí aj použitie metódy akou je dotyková infúzia kyslíkom cez kožu.

Bolesť svalov, kĺbov a šliach

V ľudskom tele máme veľké množstvo nervových zakončení, ktoré sa spájajú s receptormi. V našich kĺboch, kostiach, vo svaloch, vnútorných orgánoch a v iných častiach tela, sa nachádzajú  receptory ťahu, tlaku a tiež aj bolesti.

Receptory pre bolesť sa odborne nazývajú nocireceptory. Základom vzniku bolesti je vlastne podráždenie týchto receptorov. Keď sa v ľudskom tele poškodí nejaké tkanivo, bunky poškodeného tkaniva začnú vylučovať chemické látky, ako sú napr. histamín, serotonín, ióny draslíka a iné. Tieto chemické látky následne stimulujú nocireceptory. Podnet sa potom nervovými vláknami dostáva do miechy a vyšších častí centrálneho nervového systému, kde dochádza k uvedomeniu si bolesti

Bolesť môžeme podľa typov rozdeľovať na akútnu a chronickú.

 

Akútna bolesť – nastáva okamžite pri poškodení tkaniva a následne mizne po jeho zahojení. Akútna bolesť nás upozorní, že niečo nie je správne – došlo k poškodeniu, a preto si máme dávať pozor na poranené miesto. Akútna bolesť vzniká náhle, často odoznieva sama, alebo sa  na jej utlmenie môžu podávať lieky proti bolesti.

 

Chronická bolesť – je bolesť, ktorá trvá dlhšie ako 3 mesiace. Pacienti s chronickou bolesťou môžu trpieť  poruchami spánku, sú vyčerpaní, podráždení a niekedy až agresívni. Môžu teda trpieť nielen fyzicky, ale aj psychicky. Chronická bolesť je často sprevádzaná depresívnymi stavmi a môže byť prítomná aj úzkosť.

Bolesť chrbtice patrí medzi najčastejší problém, ktorý trápi pacientov. Vyskytuje sa zväčša v oblasti driekovej a krčnej chrbtice, menej často v oblasti hrudníka.

Stavce chrbtice sú krátke kosti, z ktorých každý má v sebe otvor. Otvory v jednotlivých stavcoch vytvárajú spolu chrbticový kanál, v ktorom je uložená miecha. Z nej vystupujú pomedzi stavce miešne nervy.Na základe vplyvu patologického procesu, napríklad vysunutím medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervový pletenec, môžu byť nervové vlákna utláčané, čím vzniká bolesť v danej lokalite. Podobne príznaky sa môžu vyskytnúť aj keď nejde o vysunutie medzistavcovej platničky.

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta (viac ako 85%) je funkčná porucha, ktorá nie je podložená zmenami na tvrdých štruktúrach (kosti a chrupavkách) a jej príčinou je dlhodobé nevhodné zaťažovanie, ktorému sa telo v obave o poškodenie miechy bráni svalovým spazmom, čiže stuhnutím svalu. Tento spazmus znehybní nevhodne namáhaný segment chrbtice a súčasne vyšle bolestivý signál, ktorý má informovať hlavu, že v tele je problém a treba ho vyriešiť. Bolesť pritom nemusí ostať v mieste útlaku, môže tiež vystreľovať do nôh a lýtok. Bolesti krčnej chrbtice môžu zase vystreľovať do ramien, a ovplyvniť ich pohyblivosť.

Pri bolestiach chrbtice, a všeobecne pohybového aparátu, je pri neustupujúcich problémoch dobré navštíviť obvodného lekára, ktorý pacienta odporučí k odbornému lekárovi – neurológovi alebo ortopédovi.

Pri bolestiach kĺbov sa liečba odvíja od toho, čím je vyvolaná. Rozpätie možností liečby je od pokoja na lôžku (pri preťažení), až po operáciu pri závažných degeneratívnych poškodeniach kĺbov.

Bolesti svalov vznikajú po nadmernej fyzickej námahe, kedy sa sťažujeme na tzv. „svalovicu“. Jedná sa o mikrotraumy vo svaloch, ktoré vznikajú nadmernou námahou, a tie potom bolia. Ďalšia teória „svalovice“ hovorí o hromadení kyseliny mliečnej vo svaloch z nedostatku kyslíka pri záťaži. Všetko je to ale vratný dej, a po pár dňoch nastáva úľava.

Oveľa väčšia bolesť nastane, keď dôjde k natrhnutiu svalu. Vtedy je potrebné postihnutú končatinu nezaťažovať, a nechať ju zregenerovať.

Bolesti pri zápalových ochoreniach pohybového aparátu

Zápal šliach a svalov spôsobuje nepríjemnú bolesť, ktorá  trápi mnohých ľudí. Príčinou väčšiny zápalov a bolestí šliach a svalov býva:

  • náhla zvýšená aktivita svalov,
  • nedostatočné zahriatie a preťaženie svalov pred záťažou (najmä pri dolných končatinách),
  • dlhodobé nadmerné preťažovanie určitej svalovej skupiny a šľachových úponov (tzv. jednostranná záťaž).

 

Príkladom zápalu svalov a šliach z preťaženia je tenisový lakeť. Veľmi účinnou liečbou je blokovanie zápalového procesu a fixácia ramena (zamedzenie pohyblivosti), neskôr rehabilitácia a postupné zaťažovanie.

Bolesti pohybového aparátu často tlmíme liekmi, ktoré nájdeme doma, a pomoc vyhľadáme až vtedy, keď je veľmi zle. Nemali by sme pritom zabúdať, že najlepšou prevenciou proti bolesti je pravidelné cvičenie. Pri dlhodobejších bolestiach, s ktorými si nevieme dať rady, je zase včasná návšteva lekára lepším riešením, ako operácia, či pravidelné užívanie liekov.

Predchádzať zbytočným problémom a komplikáciám je dobrý spôsob, ako sa starať o svoje zdravie.

Bolesť nám ohlasuje, že sa s nami niečo deje.

Regenerácia kože pri kožných ochoreniach

Ľudská koža predstavuje najväčší orgán v našom tele s celkovou plochou 1,5 až 2 m2 a s hmotnosťou približne okolo 16 kg u dospelého človeka. Koža prijíma a sprostredkúva vplyvy z vonkajšieho prostredia a zároveň sa zúčastňuje na základných biologických dejoch v organizme. Medzi jej najdôležitejšie funkcie patrí ochranná a regulačná schopnosť.

Koža človeka sa skladá z troch častí. Tvorí ju pokožka (epidermis), zamša (dermis) a podkožné tkanivo (tela subcutanea). Pokožka je zložená z viacerých vrstiev buniek v neustálom procese vývoja, jej povrchová rohová časť sa ustavične olupuje. Zamša sa skladá z dvoch základných vrstiev. Jej najväčšiu časť tvoria kolagénové a elastické vlákna, fibrily, proteoglykány, soľ a voda. Proteoglykány sú pre svoju schopnosť viazať vodu zodpovedné za rezistenciu kože voči tlaku. Kolagénové vlákna zodpovedajú za elasticitu kože a rezistenciu voči ťahu a lomu. Podkožné tkanivo spája kožu s okolitými orgánmi.

Kožné ochorenia môžu postihnúť akúkoľvek časť tela a ich závažnosť sa pohybuje od podráždenia až k stavom ohrozujúcim život. Nie vždy sa dokáže koža obnovovať sama. Je potrebné jej v tomto procese pomôcť.

Psoriáza, ekzémy, dermatitída, seboroická dermatitída, rosacea

Niektoré výsledky odborných štúdií poukázali na chýbanie kyslíka (hypoxie) pri vzniku a rozvoji psoriázy u človeka. To by znamenalo, že dostatočné dodanie kyslíku je schopné potlačiť zápalové procesy prítomné pri psoriáze. Bolo zistené, že použitie infúzie kyslíkom na psoriatickú krustu má keratolytický  a aj protizápalový účinok.

Pred:                                                                                                    Po:

psoriasiA                                   PsoriasiB

Akné

Akné je určite najčastejšie ochorenie medzi mladými ľuďmi. Postihuje viac ako 80% dospievajúcej populácie. Akné najčastejšie postihuje kožu na tvári a tele v miestach, kde je vyššia koncentrácia mazových žliaz (často aj chrbát). Tieto žľazy produkujú maz. U  pacientov, ktorí majú akné, sú mazové žľazy aktívnejšie a produkujú viac mazu, čoho výsledkom je tvorba „uhrov“ (komedónov). Keď uhor praskne, začína sa zápalový proces a koža v jeho okolí sa podráždi.

Akné je potrebné chápať ako zápal, nie ako infekciu! Keď zápal pokračuje a zväčšuje sa, v okolí prítomné baktérie prispievajú k tvorbe hnisavých vyrážok na koži. Vďaka silným antibakteriálnym a protizápalovým účinkom, ktoré vedú k zníženiu tvorby histamínu v zápalovom procese, infúzia kyslíkom redukuje aktívnu fázu akné. Spôsobuje rýchlejšie hojenie a reguluje tiež produkciu mazu.

Pred:                                                                                                   Po:

Acne1                                                      Acne2